Okolí Děčína
Krásná a nezapomenutelná místa
Nezapomenutelné zážitky
Přímo v srdci Děčína nezapomeňte navštívit jeho dominantu – Zámek Děčín, který se tyčí nad soutokem řeky Labe a Ploučnice na vrcholku pískovcové skály. Zámek patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Původně románský a gotický hrad Přemyslovců byl později rytíři z Bynova přestavěn na renesanční perlu Děčína. Později, po odkupu zámku Thuny, byl rozšířen v barokním stylu a tuto přestavbu provedl známý architekt G. B. Santini. Součástí rozsáhlého areálu jsou nejen nádherné interiéry či ojedinělá barokní konírna, ale také kouzelná Růžová zahrada. Zdobí ji sala terrena ze 17. století s freskami od italského malíře Braggalia a dvoupatrový gloriet s barokními sochami. V romantické zahradě se snoubí výjimečnost barokní architektury s krásou růží mnoha barev a vůní. Navštívit můžete také rozsáhlé zámecké zahrady či některou z pravidelných výstav.
Adrenalin s výhledem na Děčín
Milovníky adrenalinu jistě nadchne děčínská Via Ferrata, která se nachází hned naproti zámku přes Labe na pískovcovém vrcholku Pastýřská stěna. Od roku 2014 zde vzniklo celkem 16 tras s různými stupni obtížnosti o délkách 150 - 170 m, tudíž si ji mohou vyzkoušet i sportovně založené děti. Po vystoupání na vrchol se vám naskytne nádherný pohled na celé město i hluboký kaňon Labe. Via Ferrata je volně přístupná zdarma a lezecké vybavení si můžete za poplatek vypůjčit v nedaleké cyklistické půjčovně. Tam si lze také zapůjčit trekingová kola, horská kola či elektrokola, koloběžky, raft, paddleboard nebo kanoe pro plavbu na Labi. Zpátky do Děčína se pak dostanete opět na kole.
Krásy Českého Švýcarska
Z Děčína, brány do Národního parku České Švýcarsko, je to jen kousek za největšími krásami tohoto regionu. Národní park skýtá mnoho zákoutí, která jsou světovými unikáty, a z centra města se sem dostanete za pouhých 15 minut autem nebo dobře organizovanou veřejnou dopravou. Navštívit zde můžete nepřeberné množství přírodních skvostů, jako je Pravčická brána – největší skalní most v Evropě, řadu nádherných skalních vyhlídek tyčících se vysoko nad korunami stromů, jako třeba skalní hrad Šaunštejn, Mariinu a Vilemíninu vyhlídku, Rudolfův kámen či stolovou horu Děčínský Sněžník s okouzlujícím výhledem na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Za návštěvu také jistě stojí Tichá (Edmundova) a Divoká soutěska ve Hřensku, kde si můžete užít romantickou plavbu lodičkou po říčce Kamenici s veselým výkladem převozníka. Zřícenina bývalého mlýna Dolský mlýn i čedičové varhany Panská skála, která je vyhledávaným místem filmařů, či skalní město Tiské stěny, kde můžete nechat plynout svoji fantazii nad prapodivnými tvary skal. To vše, a ještě mnohem více, naleznete v malebném okolí Děčína.
Výlety za hranice
Lodí po řece Labi, autem, nebo třeba vlakem se můžete vypravit na výlet do nedalekých německých měst Pirna a Drážďany. V okolí Pirny lze navštívit třeba pevnost Sonnenstein nebo největší evropské opevnění Königstein, za návštěvu stojí také nedaleký skalní most Bastei. V historickém městě Drážďany pak můžete navštívit řadu památek, jako kostel Frauenkirche, který připomíná nálety během druhé světové války, úchvatný zámek Moritzburg, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro popelku, nebo bývalou rezidenci saského královského dvora Pillnitz s krásným zámkem a parkem, či Zwinger s několika muzei a obrazárnou. V Drážďanech vás jistě zaujme i procházka po břehu řeky Labe a mnoho dalšího.